Jak działa nasz system Plagiator?
Bardzo często przed zakupem naszego programu antyplagiatowego Plagiator studenci zadają pytanie, czy program sprawdza pracę dyplomową również w pozycjach książkowych - papierowych. Szczerze mówiąc takie pytanie jest bardzo zabawne z tego względu, że technicznie nie ma możliwości napisania takiego programu, który będzie "biegał" po książkach :) Oczywiście to tak pół żartem, pół serio. A tak poważnie pisząc, po pierwsze trzeba by mieć dostęp do całej bazy Biblioteki Narodowej. Trzeba wiedzieć, że Biblioteka Narodowa nie udostępnia pozycji ze swojej bazy - oczywiście można w katalogu Biblioteki Narodowej wyszukać pozycje po ISBN, tytule, autorze czy słowach kluczowych, ale treści książek nie są wyświetlane z wiadomych względów - ze względu na przestrzeganie praw autorskich. Zatem na dzisiejszy dzień nasz program Plagiator ma możliwość sprawdzenia jedynie źródeł internetowych.
Skąd Plagiator czerpie informacje?
Jedynym źródłem, w którym Plagiator sprawdza teksty jest indeks wyszukiwarki Google. I w zasadzie na tym można by zakończyć udzielanie odpowiedzi na powyższe pytanie. Oczywiście program robi to automatycznie, dzieli wprowadzony tekst na fragmenty i sprawdza w wyszukiwarce Google, czy taki fragment istnieje.
Plagiator wskazuje źródło "splagiatowanego" tekstu
Realia są takie, iż może się okazać, że dany fragment został już zapisany gdzieś w internecie i program Plagiator taki fragment zaznacza jako splagiatowany. Ale to jeszcze nie oznacza, że tekst jest plagiatem. Nawet dwadzieścia czy nawet trzydzieści procent występujących w internecie fragmentów nie koniecznie musi oznaczać, że tekst czy spora jego część jest plagiatem. Jak więc rozpoznać plagiat? Technicznie jest to bardzo proste: bardzo duże prawdopodobieństwo plagiatu wystąpi wtedy, gdy sąsiadujące ze sobą fragmenty zostają oznaczone na czerwono i dodatkowo źródło wskazuje na ten sam dokument w internecie. Czerwona lampka powinna się zapalić również wtedy, gdy duże ilości sąsiadującyc ze sobą fragmentów zostanie oznaczonych jako plagiat. Pojedynczymi fragmentami tekstów, które wskazują na różne źródła w internecie nie trzeba sobie zajmować głowy.
Tak więc program Plagiator wiele pracy wykona za Ciebie, jednak to od Ciebie zależy ostateczna ocena tekstu. Pamiętając o wyżej wymienionej zasadzie interpretacji wyników na pewno nie będziesz miał problemów z weryfikacją swojej pracy dyplomowej.
Jeśli jednak nie weryfikujesz pracy dyplomowej, a na przykład teksty zamówione na potrzeby SEO, to tak naprawdę źródła oryginalnych fragmentów nie będą Cię interesowały, w takich przypadkach procent unikalności będzie dla Ciebie najważniejszym i jedynym kryterium działania programu. W takim przypadku analiza będzie zupełnie zbędna.
Co można sprawdzić Plagiatorem: